Wyniki wyszukiwania dla frazy: zapłacony podatek

Wyszukano 121 wypowiedzi. Strona 3 z 3

Post

Wysłano: Pon Lut 19, 2007 12:05 pm

Wybierz formularz PIT-36, jeżeli uzyskałeś dochody z działalności gospodarczej opodatkowanej na zasadach ogólnych, z działów specjalnych produkcji rolnej, z najmu lub dzierżawy, oraz jeżeli uzyskałeś inne dochody bez pośrednictwa płatników:
ze stosunku pracy z zagranicy;
z emerytur i rent zagranicznych;
z działalności wykonywanej osobiście
(m.in. artystycznej, literackiej, sportowej, umów zlecenia, o dzieło, kontraktów menedżerskich) - jeżeli płatnik nie był zobowiązany do pobrania zaliczki na podatek, co występuje najczęściej przy zatrudnieniu przez podmioty zagraniczne oraz przy wykonywaniu usług w niewielkim zakresie na rzecz osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej. Często występuje przy świadczeniu usług poprzez portale aukcyjne czy przy sprzedaży usług reklamowych online (systemy get paid). Jeżeli uzyskałeś w 2006r. choć raz dochód takiego rodzaju, formularzem właściwym będzie PIT-36. Rozliczysz się tam zarówno z dochodów, od których płatnik nie pobrał zaliczki (np. z działalności gospodarczej), jak i z dochodów, od których płatnik pobrał zaliczkę (np. ze stosunku pracy czy z emerytury

Dla podatników uzyskujących dochody bez pośrednictwa płatników, w szczególności z zagranicy, niezbędne będą dowody otrzymania przychodów, dowody wpłat podatków, również zagranicznych, w szczególnych przypadkach dowody poniesionych kosztów.

A teraz jak wypełnić PIT36:
W tabeli D.1 DOCHODY I STRATY PODATNIKA w pozycji1 Wynagrodzenia ze stosunku pracy wpisujemy kwoty z PIT-u 8B/11 od polskiego pracodawcy lub w poz.5, jeśli ktoś pracował na umowę o dzieło lub zlecenie.
I teraz bardzo ważna informacja dochody z zagranicy wpisujemy w poz.8 INNE ŹRÓDŁA. Przychód obliczamy sumując miesięczne przychody brutto do grudnia 2006. (decyduje data wpływu pieniędzy na konto). Jeśli za grudzień otrzymujemy wypłatę w styczniu , to nie uwzględniamy tych dochodów. A teraz jak przeliczyć przychód na polskie złotówki: należy każdą wypłatę osobno przeliczyć po kursie średnim NBP (oczywiście wszystko można znależć w internecie) z dnia wypłaty. Tak więc np. wypłatę, którą dostaliśmy 15 września przeliczamy po kursie z tego dnia (oczywiście kwotę brutto). Od przychodu przysługuje nam również odliczenie 30 dni diet (na cały rok) po 32 funty za dzień. Np. jeśli pierwszego miesiąca pracy za granicą przepracowaliśmy 20 dni to odejmujemy od przychodu brutto 20x32Ł, czyli 640Ł. W kolejnym miesiącu odliczymy już tylko 10 dni diet po 32Ł, czyli 320Ł. Na końcu sumujemy wszystkie przychody z każdego miesiąca przeliczone już na złotówki. Następna pozycja to KOSZTY UZYSKANIA PRZYCHODU, jeśli był to stosunek pracy to koszty te wynoszą tyle samo co polskie koszty uzyskania przychodu (do sprawdzenia w internecie, kwota zależy od tego czy dojeżdzaliśmy do pracy z innego miasta lub/i czy równocześnie pracowaliśmy u kilku pracodawców. Dochód obliczamy odejmując od przychodów koszty. I bardzo ważna informacja w poz. 77 NALEŻNA ZALICZKA - NIC NIE WPISUJEMY.
W poz. 133 wpisujemy sumę składek na ubezpieczenie społeczne, ale tylko zapłacone w Polsce, ponieważ angielskie składki w ogóle się nie odlicza.
Część F to wszystkie odliczenia / zwolnienia które nam się należą.
Podatek zapłacony za granicą wpisujemy w poz. 165. Obliczamy go metodą proporcjonalną (czyli nie wpisujemy całego podatku który zapłaciliśmy w UK).
Podatek w tej pozycji obliczamy w następujący sposób:
Dochód z zagranicy z poz. 75 dzielimy przez cały dochód (poz. 80), następnie wynik mnożymy przez podatek, który zapłaciliśmy za granicą (na payslipie poz. Paye), oczywiście najpierw przeliczamy go po kursie NBP z dnia wypłaty (podobnie jak przychód) i sumujemy.
Na końcu od poz. 163 OBLICZONY PODATEK odejmujemy poz. 165. Jeśli różnica jest ujemna wpisujemy 0. Następnie w poz. 168 wpisujemy składki na ubezpieczenie zdrowotne i w koloejnych pozycjach odliczenia które nam przysługują. Pozostaje już tylko obliczyć czy wyszła nam nadpłata czy kwota do zapłaty i to by było na tyle. Oczywiście jeszcze tylko podpis i to cała filozofia.


Post

Wysłano: 2007-12-27, 21:03

W ustawie nie ma przepisu mowiącego do kiedy podatek ma zostać zapłacony więc oskarżeni mogą go zapłacić kiedy im się zechce.

Nie ma podstaw do oskarżenia.

Post

Wysłano: Śro 7 Mar 2007, 20:28

tusia , wszystkie składki sumujesz obojętnie czy to są zdrowotne czy na ubezpieczenie społeczne tak jak zapłacony podatek i łączną kwote wstawiasz do PIT-u rocznego

Post

Wysłano: 5 Lut 2009, 23:11

roger9300 czyli jest tak że w Polsce zwracają podatek zapłacony na Islandii? bo nie kumam

Post

Wysłano: Pią 23 Lut 2007, 23:01

nie będzie to miało wpływu na zapłacony podatek

Post

Wysłano: Nie 2 Maj 2004, 15:52

CytatCytat:

nie wiem tylko którą z tych metod mam zastosować

CytatCytat:

w jaki sposób obliczyć ten podatek zapłacony za granicą

Nie musisz niczego obliczać.